Fork me on GitHub

Save The Robots

I'm not too old for this internet shit...

 1. #barcampcz, co nebyl Barcampem

  Ano, bylo to hrozný

  Honza Boček

  Takže po roce (ehm, ehm) jsem měl tu čest zúčastnit se v pořadí druhého brněnského Barcampu. Dostal jsem možnost zapojit se i do organizace celé akce, což s sebou přinášelo dvě výhody: přemíru cvičení během páteční noci a také šik oranžové tričko s logem akce. Samotná konference pro mne tedy začla již v pátek odpoledne přípravou prostor na sobotní nápor registrovaných, kterých mělo být cca 550 (konečný počet příchozích byl tuším nižší). Přestože jsem došel domů lehce rozladěn (což vysvětluje pár natažených svalů), o den později jsem přicházel v 7:30 s písní na rtech a RedBullem v ruce. Tolik tedy k mé organizační anabázi.

  Zatímco @white_kate psala o zážitcích, půjdu striktně po obsahu, který, světe div se, nebyl vůbec špatný. Oficiálním fotografem akce byl @jochocz a myslím, že podle zpráv byl během dne i noci všude tam, kde se něco dělo. Po úvodní keynote organizátorů @lukasgren a @Sotoniak jsme s @milancermak vyrazili na úvodní přednášku do Startup Hall, dychtící po znalostech nutných ke zruinování vlastního byznysu (a taky kapce té byrokracie z Příručky podnikatele). Překvapivě mě přednášející neuspávali (což se na jiných konferencích u úvodních přednášek stává), takže se dá hovořit jednoznačně o úspěchu.

  Další blok obstarala silná brněnská dvojka @honzabocek a @Zly_Negr s přednáškou Bulvarizace a gamifikace mediálního prostoru …aneb za všechno může internet. To, že bulvár je u nás překroucený (asi tak jako Barcamp), asi nikoho nepřekvapilo. Mnohem zajímavější bylo poodhalení jistých praktik široce používaných našimi médii, a to včetně těch “nebulvárních”. Zajímavostí jsou pak projekty které se principy bulvárů snaží používat obráceně (btw Žít Brno shání sporťáka). 2 ze 2 a jeli jsme dál.

  Poslední dopolední blok se nesl ve znamení hned tří silných hráčů: @jiriknesl, @Nofreeusernames a @DavidGrudl. Já jako starý knihomol jsem se vypravil na přednášku Co mohou knihovny nabídnout podnikatelům, freelancerům, geekům a dalším specifickým živočišným druhům. A neodcházel jsem na oběd zklamán. Pěkná přednášející, pěkné slidy a informacemi nabité povídání o tom, že knihovny nejsou jen zašedlé sklady regálů s knihami a knihovníků označených evidenčními čísly. Knihovna může být (a často je) příjemným místem (teplo, světlo, měkký posed, pleskový internet…) a knihovníci mohou být (a často jsou) příjemní lidé. A je mnoho knihoven, které se snaží jít s dobou. Zanedlouho se možná dočkáme výpujček e-booků a iPadu na “takové to knihovní počtení”. Dopolední program tedy naplnil očekávání na 100%.

  Po obědě v Barracudě (úplně prázdné), při kterém se nám snad povedlo trochu resocializovat antisociálně naladěnou @nikol_kokesova (kdo neznáte), jsem se vydal na přednášku Nikola Tesla – Art of science od Slavomíra Růžičky. Vysoká míra interaktivity byla bohužel utopena v litrech skoro až náboženského povídání, které některým lidem dělalo až moc dobře. Za mě tedy mínus a v podstatě jediná přednáška, s jejímž výběrem jsem sáhl vedle.

   

  Poněkud zklamán jsem došel na přednášku @honzasladek. Ten mě zaujal volbou prezentačního software (a hardware?) v podobě Photoshopu a @LukasHurych. Prokázal tak, že Barcamp přináší ty nejnovější technologie až na váš projektor. Live slides pojednávali o tom, co to je Responsive design, jak ho dělat, proč ho dělat, jak překecat ostatní, abyste ho mohli dělat a jak to potom vypadá. Jednoznačný vrchol Barcampu (může být způsobeno tím, že se teď o problematiku sám zajímám). Pánové předvedli také záškodnické schopnosti Chrome Developer Tools, což bylo velmi úsměvné. Tento blok dal tedy zapomenout na Teslu a já jsem se mohl přesunout do Main Hall na zakončení odpoledního bloku.

  @endlife a jeho humorná zpověď Proč dělám svou práci špatně byla plná vývojářských mouder, přehledných grafů a profesionality. Autor služby Kari.cz ukázal, že většinou je dobré mít parťáka jak proto, abyste pokryli oblast vývoje, ve které plavete, ale také abyste dělali lepší rozhodnutí. Protože víc hlav víc ví. Jeho povedené slidy naleznete tady a ty vystřižené jsou zde. Tato přednáška tedy příjemně ukončila přednáškovou část brněnského Barcampu. Na afterparty!

   

  Vzhledem ke kvalitám Baroka navrhnul Milan Čermák komornější setkání ve známé brněnské restauraci U Bílého beránka. Zde se sešla vskutku silná sestava: @ntr23, @DaKrup, @cuga_cz, @fzwyrtek, @Pavlina_speaks, @daveruzius, @lukaschury, White Kate, Milan Čermák, Honza Boček, Nikol Kokešová a další. Nálada byla networkingová a došlo k pár zajímavým výměnám názorů. Někteří lidé se po přibližně hodině odebrali do Baroka (kde začínala oficiální afterparty) a nakonec jsme zbyli já a Milan. Ten couvl pohrůžce fyzickým násilím ze strany jednoho z pořadatelů a já jsem ho v tom nemohl nechat.

  O tři čtvrtě na deset jsme tak sestupovali do útrob podniku Baroko. kde se projevoval čilý ruch. Chvíli po našem příchodu se konala dražba kalendáře.

   

  Nutno uznat, že afterparty v Baroku byla velmi povedená a plná zajímavých lidí, dobrého jídla (kdo neměl guláš s chlebem, ten nic neví), pokec s @Faborsky, @jarada a tak vůbec. Internetové celebrity se podepisovaly na ruce fanatickým fanouškům. Vypařili jsme se tak o půl druhé (slušná parta asi).

  Co dodat? Barcamp na nejlepší adrese v ČR byl zkrátka podařený. Jistě, chyběla mu ta vsetínská “punkovost”, ale i tak si myslím, že zejména dva hlavní organizátoři odvedli kvalitní práci a můžou na sebe být pyšní. Stejně tak většina přednášejících držela vysoký standard. Celkově vzato, příští rok jdu znova.

  Update:

  Fotky už jsou venku

   

  9

  1. sputnikus posted this