Fork me on GitHub

Save The Robots

I'm not too old for this internet shit...

 1. Myšlenky z TEDxBrno 2011

  IDEAS WORTH SPREADING

  Konference TEDx tradičně spojuje lidi ze tří hlavních (a mnoha vedlejších) oborů: Technology, Entertainment and Design (odtud TED). Malé x znamená, že daný TED je organizován invididuálně pod značkou TED (odtud TEDy vůbec nic). Letošní TEDxBrno se nesl v zajímavém duchu bourání stereotypů.

   

  Stejně jako nebylo mnoho tweetů, tak i já nebudu popisovat vše, co jsem onu sobotu na pódiu viděl. Zaměřím se jen na ty skutečně nejzajímavější přednášky, které mě donutily opravdu hluboce přemýšlet. Právě taková byla v podstatě všechna vystoupení v rámci úvodního bloku. Například hned ta úvodní od Moniky Barton, která popsala několik zajímavých příběhů o rychlosti, kinematografii, vzdělávání a lásce k jistě malebnému Southlandu. Nebo Vladimír Franz s konstatováním “vědeckosti” a “kreativitě” současného umění. Zoja Mikotová přednášela také o umění, ale tentokrát z pohledu neslyšících. A nejen o něm, popsala v podstatě celou cestu, kterou urazili tito lidé, než se dostali například na divadelní prkna. Následovala nejen pro mě velmi zajímavá talk Oldřicha Botlíka na téma nevhodné formy výuky na našich školách, ale také o tom, jak se to může dělat jinak a lépe. Dopolední úsek uzavřela svým výstupem Renata Veselská, která hovořila o Science a Conscience, tedy o tom, že věda a svědomí jsou dvě strany téže mince. Po obědě nadešel čas usednout k dalšímu bloku. Á propos, catering byl zajištěn firmou Royal Party Servis, která připravila nejen chutný oběd, ale také lákavé večerní občerstvení. Dále bylo možné svlažit hrdlo kávou od Doubleshot, pivem od pelhřimovského Poutníka nebo biomoštem z Hostětínské moštárny. Po tomto stravovacím exkurzu tedy můžeme opravdu usednout k poobědovému úseku přednášek. Tento byl podle mě (a podle ohlasů nejen mě) mnohem slabší než ten dopolední. Jediná přednáška, která mě oslovila, byla ta od Tomáše Turka, hudební dramaturga “bezstarostného rebela veřejnoprávního rozhlasu”, Radia Wave. O tom, jak je v analogovém éteru těžké prosadit alternativu a barvitou dramaturgii a o tom, jak se tato stanice snaží být “filtrem na balast”.

  Po krátkém networkingu přišla řada na závěrečnou porci přednášek. Než se však začlo, bylo třeba vyhlásit výsledky soutěže Počin TEDxBrno 2011. Výsledky jistě dohledáte na internetech, já se vrátím k přednáškám. Milan Knezevic nás nabádal k hledání bodu 0. Ten totiž není, jak by se na první pohled mohlo zdát, definitivním koncem, ale naopak novým začátkem, který vás motivuje. Na řadu pak přišla přednáška, na kterou jsem se jako hráč velmi těšil. Jakub Dvorský vysvětloval, proč i přes jisté handicapy oproti komerčním hrám velkých vydavatelů jsou ty nezávislé (indie) tak úspěšné. Myšlenky demonstroval přímo na příkladech, které určitě stojí za to vyzkoušet. Dále se na pódiu objevil Aleš Zemánek, který vyrábí lehokola, a povídal o dobrých a špatných motivacích a počáteční naivitě každého, kdo se pouští do něčeho nového. Poté nadešel pravděpodobně vrchol celého programu, a to přednáška Zuzany Derflerové Brázdové, která hovořila o dovednostech a předpokladech nutných k práci experta mezinárodní organizace. Po strohém popisu všech zkušeností z nejrůznějších světových končin, při němž se úsměvné okamžiky se střídaly s nepříjemným mrazením, bych smekl klobouk i s příčeskem (kdybych nějakým disponoval). Závěrečným blok a potažmo celý program zakončil svou hudební performancí Pavel Fajt, který poukázal na roli rytmických archetypů v hudbě.

  K programu setkání TEDx patří samozřejmě TED talks. Ty byly velmi dobře vybrány:

  Další zajímavostí bylo ÚDiF, které zpříjemňovalo přestávkový networking svými demostracemi. Po konci přednášek následoval neformální networking s občerstvením. Takto se smísili návštěvnící s organizátory a speakery v zajímavých diskuzích. Všechno bylo podpořeno vychytanými jmenovkami, podle kterých jste mohli hledat lidi, kteří vás zajímají. Celkově se mi líbila celá tato uvolněná večerní atmosféra.

  Závěrem bych chtěl poděkovat všem za příjemně prožítý a myšlenkami nabitý den, organizátorům za přípravu a samozřejmě sponzorům, bez nichž by se nic z toho nemohlo uskutečnit. Pokud jste byli (i nebyli), těším se příště, ať už na TEDx nebo jiné konferenci.

  6

  1. vtunka reblogged this from sputnikus
  2. sputnikus posted this